Nowy protokół Gadu-Gadu

Wpis ten dodaję z opóźnieniem względem angielskojęzycznej wersji, ale kolejne postaram się dodawać na bieżąco. W tamtym wpisie wspominałem o drobnych postępach w pracach nad samym pluginem dla Pidgina oraz znacznych w pracach nad protokołem.

Nowa metoda zapytań DNS dla libgadu jest już gotowa. Dzięki temu poprawi się stabilność (szczególnie pod Windowsem: #6263) oraz została usunięta spora część zbędnego kodu.

Ponadto, nasza wersja libgadu różni się od oryginalnej tylko jednym wierszem kodu (#343). A przynajmniej tak będzie po publikacji wersji 1.12.0, ponieważ w tej chwili mamy stamtąd wciągnięte trochę zmian z wersji rozwojowej.

Największy postęp zrobiłem w pracach nad nowym protokołem Gadu-Gadu. Najnowszy klient GG (11.0) nie pozwala na nawiązywanie nieszyfrowanych połączeń, więc analiza protokołu wydawała się być niemożliwa. Na szczęście udało mi się ominąć to ograniczenie – można podglądać niezaszyfrowaną komunikację.

Następnym krokiem było zbudowanie analizatora protokołu Gadu-Gadu dla programu wireshark – wymagało to pewnego nakładu sił, ale bardzo ułatwia dalszą pracę. W tej chwili tylko analiza części pakietów jest gotowa.

Dwa powyższe kroki pozwoliły mi na kolejny: dokonanie kilku spostrzeżeń na temat nowego protokołu GG10.5/11. Przekażę je później do publikacji na stronie biblioteki libgadu.

W tej chwili jestem w trakcie wprowadzania wsparcia dla połączeń przez proxy, ale wymaga to głębokich zmian w bibliotece libgadu, więc dyskusja z zespołem tej biblioteki może trochę potrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.