Udostępniona testowa wersja Pidgina z obsługą GG11

Dzisiaj udostępniłem stronę z wersjami Pidgina zawierającymi obsługę GG11. Prawdopodobnie będziemy jeszcze musieli trochę poczekać na oficjalne wydanie, więc przygotowałem ją jako ułatwienie dla osób chcących już teraz testować nowe funkcje, opisywane na tym blogu.

Paczkę instaluje się podobnie, jak oficjalnego Pidgina ze źródeł – jedyną różnicą jest konieczność posiadania auto-tools. Ponadto należy pamiętać, że wydanie 3.0.0 posiada inne zależności, niż gałąź 2.x.y. Niestety w tej chwili wersja dla Windows nie jest jeszcze dostępna.

Jeżeli pojawi się zainteresowanie, będę aktualizował te paczki w miarę pojawiania się ciekawych funkcji lub poprawek. Proszę również o przesyłanie opinii i informowanie o ewentualnych błędach we wtyczce Gadu-Gadu.

  • GG11 wymaga libpurple 3, a (z tego, co na szybko sprawdziłem) telepathy-haze nie ma wydania testowego dla tej wersji biblioteki.

 1. Czy wtyczki do Pidgina 2 (encryption,otr,privacy-please, i inne) zgodne z wersją 2.10.7 będą zgodne z wersja 3 z mercuriala?

  Pytam, bo nie chciałbym po kompilacji zobaczyć Pidgina łysego jak kolano ;)

  Używam (na Gentoo) takich paczuszek:
  net-im/pidgin
  net-im/pidgin-tlen
  x11-plugins/pidgin-autoanswer
  x11-plugins/pidgin-bot-sentry
  x11-plugins/pidgin-embeddedvideo
  x11-plugins/pidgin-encryption
  x11-plugins/pidgin-extprefs
  x11-plugins/pidgin-gnome-keyring
  x11-plugins/pidgin-led-notification
  x11-plugins/pidgin-libnotify
  x11-plugins/pidgin-otr
  x11-plugins/pidgin-privacy-please

  Całość działa na Gnome-2.32

  Pozdro
  ;-)

  • Wtyczki do Pidgina 2 w wersjach binarnych nie będą działać na pewno, a przy kompilacji ze źródeł szansa jest bardzo mała – API zmieniło się na tyle, że raczej się nie skompilują.

   Odnośnie poszczególnych wtyczek, odpowiem pod Twoim komentarzem do artykułu o rozmowach wideo.

 2. Cześć

  Kiedy do stabilnego Pidgina dotrze obsługa Privacy List zgodna z XEP-0016?
  Sznurek:
  http://xmpp.org/extensions/xep-0016.html

  Pytam, bo fajnie, że GG-11, fajnie, że na Windows też, ale w obsłudze protokołu XMPP Pidgin zaczyna odstawać od Gajima czy Psi+ coraz dalej….. ;P

  Przy okazji, kiedy ostatnio próbowałem kompilować Pidgina pobranego przez hg clone, to wysypywał się z powodu Pythona, nie potrafił się dogadać z Pythonem 3.2, i nie zauważył, że w systemie jest też Python 2.7.
  Teraz próbowałem pobrać nowe źródła, ale nie udało się ich pobrać przez kilka godzin.
  W ogóle, jakby repo Pidgina przeniosło się na Gita (i być może przy okazji na GitHuba), to myślę, że wszystkim by to wyszło na zdrowie. xD

  Pozdro
  ;-)

  • Niestety XEP-0016 jest w moim TODO gdzieś na szarym końcu – po prostu inne funkcje uważam za bardziej priorytetowe (czytaj: bardziej mi się podobają). Nie ukrywam, że przydali by się w projekcie dodatkowi programiści – sam wszystkiego nie zaimplementuję.

   Na pocieszenie dodam, że pracuję nad XEP-0184.

   Jeżeli chodzi o Pythona, to postaram się w wolnej chwili to sprawdzić. A co do Gita, to raczej odpada – większość zespołu preferuje Mercurial. Takie awarie się rzadko zdarzają.

 3. Nie chcę straszyć, ale GG zmieniło właściciela, i dopiero się okaże, czy kupujący chce na nim zarobić, jak kiedyś Ebay na Skypie, czy może zamknąć ten komunikator, żeby zrobić dla kogoś miejsce.

  W każdym razie istnieje ryzyko, że się stabilna obsługa Gadu rozminie z samym komunikatorem Gadu, bo ten jest na dosyć skomplikowanym rozdrożu.
  http://www.spidersweb.pl/2015/10/gg-nowy-wlasciciel.html

  Cypryjski fundusz inwestycyjny nie wróży niczego dobrego, jeśli GG przejmie jakąś większa platforma, np MSN, Google, Yahoo, AOL, FB czy Twitter, to może się okazać, że nagle GG uzyska stabilne i dobrze znane API z nowej platformy, a cały protokół GG11 pójdzie w piz… tzn do /dev/null.

  Jeśli natomiast kupca się nie znajdzie, to będzie trzeba coś z tym fantem zrobić, branża kokosów w tej chwili nie przynosi…. ;P

  Osobiście spodziewam się Google, które chce zarabiać na połączeniach telefonicznych – hangouts, (musi dotrzeć równocześnie do sporej grupy userów, żeby to się opłacało w takim kraju, jak Polska), i równocześnie brać się za rogi ze Skypem,

  Krotko pisząc, sugerowałbym troszkę przesunąć do góry w TODO zaległości protokołu XMPP/Jingle/XEP-*a także np Hangoutsa i Oauth2 na czas, kiedy status technologiczny i właścicielski platformy GG się nie wyjaśni docelowo.
  Bo na razie przyszłość GG stoi pod wielkim znakiem zapytania.
  Xevin Investments z Cypru na rynku usług internetowych? nie wygląda na jakiegoś gracza choćby średniej ligi, tylko raczej coś w rodzaju komisu / lombardu…..

  Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.